Dezynfekcja wody pitnej w studni

Dezynfekcja wodyDezynfekcja wody w studni stanowi bez wątpienia jedno z najważniejszych wyzwań XXI wieku. Nie chodzi tu wyłącznie o dezynfekcję wody pitnej, ale także tej, która jest wykorzystywana
w przemyśle, w systemach chłodniczych czy w basenach kąpielowych. Obecnie szczególny nacisk kładzie się na to, aby sposób jwj oczyszczania był niedrogi, efektywny i jednocześnie przyjazny środowisku.

Woda surowa, powierzchniowa czy pochodząca z ujęć filtracyjnych, nie zawsze jest w pełni bezpieczna pod względem bakteriologicznym i w przypadku jej dalszego przeznaczenia do użycia, musi zostać poddana dezynfekcji. Równie istotne znaczenie ma oczyszczanie jej
w klimatyzacji oraz obiegach chłodniczych. Na przestrzeni ostatnich lat w coraz większym stopniu zwraca się między innymi na istnienie zagrożenia infekcją, na skutek występowania bakterii E coli czy Legionelli, bytującej w obiegach zarówno ciepłej, jak i zimnej wody.

Celem dezynfekcji studni jest przede wszystkim zniszczenie żyjących w wodzie bakterii i wirusów, a także zapobieganie wtórnemu ich rozwojowi w sieci wodociągowej. Podstawowym czynnikiem decydującym o sposobie uzdatniania wody jest jej skład.

 

Najczęściej stosowane metody do dezynfekowania wody

W procesie dezynfekcji H2O zastosowanie ma szereg różnorodnych procesów i technologii. O tym, która z metod jest najbardziej odpowiednia, decydują różne parametry. Bardzo często spełnienie oczekiwań dotyczących skuteczności i opłacalności danej metody oczyszczania, stanowi kombinację różnych technologii dezynfekcji.

Dezynfekcja wody pitnej może być przeprowadzana zarówno metodami chemicznymi, jak
i fizycznymi.

 

Fizyczne metody dezynfekcji wody to:

Z kolei chemiczna dezynfekcja studni obejmuje przede wszystkim dwie najpopularniejsze metody:

 

Dlaczego warto zdezynfekować wodę pitną w studni?

Na skutek działania najróżniejszych czynników, m.in. gwałtownych opadów deszczu czy roztopów woda w studni ulega z biegiem czasu zanieczyszczeniu. Prowadzi to do wzrostu liczby mikroorganizmów chorobotwórczych, zagrażających zdrowiu jej użytkowników. Aby zapobiec podobnym tendencjom, należy poddawać studnię regularnemu czyszczeniu oraz nieodzownej w tym wypadku dezynfekcji.

Opis postępowania

Wymienione wyżej zabiegi najlepiej stosować przynajmniej raz w roku, o ile w międzyczasie nie pojawiły się opisane poniżej symptomy:

Dzięki systematycznemu przeprowadzaniu czyszczenia i dezynfekcji studni, można w znaczącym stopniu zminimalizować ryzyko rozwoju mikroorganizmów oraz tworzenia się biofilmu na ścianach studni i wewnątrz instalacji.

W tak ważnej dla zdrowia ludzkiego kwestii, warto uciec się do wiedzy i doświadczenia specjalistów. Za wyborem naszych usług przemawia szerokie grono zadowolonych Klientów, nowoczesne metody działania oraz najnowocześniejszy sprzęt i środki chemiczne. 

 

W razie jakichkolwiek pytań, pozostajemy do Państwa dyspozycji. Serdecznie zapraszamy!

kom. 602 107 837  tel. 33 819 28 64