Filtry do wody pitnej

 

Technologii filtrowania wody jest bardzo dużo. Niektóre metody są częściej stosowane, m.in. ze względu na nieskomplikowaną instalację. Oto opis najpopularniejszych technologii wykorzystywanych przez nowoczesne filtry do wody pitnej:Filtry do wody pitnej

 

Istota i cel oczyszczania wody pitnej

Płytkie wody podziemne oraz woda powierzchniowa mogą być skażone biologicznie. Oznacza to, że mogą w nich występować chorobotwórcze wirusy, bakterie, ich formy przetrwalnikowe, a także pasożyty i wyższe organizmy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, woda do picia oraz przeznaczona na potrzeby gospodarcze, powinna spełniać wszelkie wymagania bakteriologiczne. Aby sprostać tym zaleceniom, woda musi być systematycznie poddawana procesom dezynfekcji, której celem jest niszczenie żywych i przetrwalnikowych form organizmów patogennych, a także zapobieganie ich wtórnemu rozwojowi w sieci wodociągowej.  

W technologii oczyszczania wody, zastosowanie znajduje szereg procesów. Podstawowy podział obejmuje metody chemiczne oraz fizyczne. Ważne jest, aby zastosowany sposób nie miał negatywnego wpływu na zdrowie, był przyjazny środowisku, wydajny i stosunkowo niedrogi.

Chcąc poprawić jakość wody, wcale nie trzeba inwestować w kosztowne i skomplikowane systemy uzdatniania. Wystarczy jedynie dowiedzieć się, jak wybrać właściwy filtr do wody pitnej.

 

Jak prawidłowo dokonać wyboru filtra do wody?

Filtry to z całą pewnością urządzenia bardzo przydatne, a w wielu sytuacjach nawet niezbędne. Jednakże mnogość systemów przeznaczonych do domowego oczyszczania wody potrafi przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać właściwy filtr do wody i na co zwrócić szczególną uwagę przy jego zakupie?

Przy jego wyborze, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim dzienne zapotrzebowanie na oczyszczoną wodę. Jeśli jest ono stosunkowo niewielkie, wówczas można rozważyć zakup urządzenia dzbankowego. W sytuacji, gdy jest on znacznie większe, wtedy najlepszą inwestycją będzie nabycie nieco bardziej rozbudowanego systemu. Filtry do pitnej wody dostępne na rynku charakteryzują się różną wydajnością, co przekłada się na wysokość kosztów związanych z zakupem i późniejszą eksploatacją.

Dobór filtra powinien być również uzależniony od jakości wody. To bardzo ważne, czy zamierzamy usunąć zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak piasek, muł, czy też związki organiczne, odpowiedzialne m.in. za nieprzyjemny zapach i smak wody pitnej. Być może przeszkadza nam rozpuszczone żelazo, odpowiedzialne za metaliczny posmak, a może naszym problemem jest wapń, powodujący osadzanie się kamienia w czajniku i innych urządzeniach.

Równie istotną kwestią, nad którą należy zastanowić się przy zakupie filtra jest fakt, czy urządzenie będzie stosowane do uzdatniania wody wodociągowej czy czerpanej z własnego ujęcia. W przypadku oczyszczania wody wodociągowej, można zdecydować się na wybór mniej zaawansowanego systemu. Jednak chcąc filtrować wodę ze studni, przed zakupem filtra najlepiej wykonać szczegółową analizę fizykochemiczną i bakteriologiczną wody. W takiej sytuacji najlepiej udać się do akredytowanego laboratorium bądź zlecić przeprowadzenie badań wody powiatowej stacji sanepidu.

Fizykochemiczne badanie wody powinno obejmować takie wskaźniki, jak:

Z kolei analiza bakteriologiczna polega przede wszystkim na sprawdzeniu, czy nie występują w niej organizmy, których nawet nieduża ilość może doprowadzić do zatrucia (np. gram-ujemne pałeczki z rodzaju Salmonella czy prątki gruźlicy).  

 

Mechaniczne i węglowe filtry do wody pitnej

Mechaniczne filtry do wody montuje się najczęściej jako tzw. filtrację wstępną. Ich głównym celem jest usunięcie zanieczyszczeń stałych, takich jak piasek, muł, rdza oraz inne zawiesiny. Ich schemat funkcjonowania jest oparty na zasadzie wykorzystania właściwego wkładu filtracyjnego, który za sprawą mikroporów skutecznie blokuje przedostawanie się do instalacji zanieczyszczeń. 

Nowoczesne mechaniczne filtry przeznaczone do oczyszczania pitnej wody coraz częściej posiadają możliwość przepływu zwrotnego wody. Jest on stosowany w celu okresowego przeczyszczania wkładu filtracyjnego z osadzającego się na nim większych zanieczyszczeń. Zawór zwrotny odprowadza wodę wraz z wypłuczynami do instalacji kanalizacyjnej.

Coraz szersze zastosowanie w dziedzinie uzdatniania wody znajdują także węglowe filtry, które również są przeznaczone do wody pitnej, bazują na węglu aktywnym. Węgiel aktywny jest wykorzystywany zarówno w domowych rozwiązaniach, jak również w przemysłowym oczyszczaniu wody. Tego rodzaju urządzenia skutecznie usuwają chlor i jego pochodne, związki organiczne oraz metale ciężkie.

Rodzaje węgla aktywnego w filtrach węglowych:

Węgiel aktywny jest pozyskiwany z drewna oraz odpadów organicznych. Warto zaznaczyć, że skutecznie usuwa one nie tylko chlor, ale także benzen, pestycydy, herbicydy, związki radonu oraz wielu innych rozpuszczalników. Bloki węglowe mogą również zatrzymywać zanieczyszczenia mechaniczne (piasek, pyły, rdzę, różnego rodzaju, osady itp.) o wielkości do 0,5 mikrona. Wydajność węglowych filtrów do wody pitnej zależy przede wszystkim od temperatury wody, jej odczynu, a także od czasu kontaktu z cieczą. Im dłuższy kontakt węgla aktywnego z H2O, tym parametry oczyszczonej wody będą lepsze.

Chcąc wybrać odpowiedni filtr z myślą o oczyszczaniu wody do pitcia, po pierwsze przeprowadźmy analizę naszej wody w domu, ponieważ może okazać się, iż takie urządzenie nie będzie nam potrzebne. Gdy jednak okaże się, że woda płynąca z kranu pozostawia sporo do życzenia, wówczas kupując określone rozwiązanie, zwróćmy uwagę na poziom prezentowanej przez niego filtracji oraz na koszt materiałów eksploatacyjnych.

Biorąc pod uwagę wydajność oraz jakość filtracji, najefektywniejszym i zarazem najczęściej polecanym obecnie rozwiązaniem filtracyjnym wody pitnej jest odwrócona osmoza. Dzięki technologii tej z wody są usuwane najdrobniejsze zanieczyszczenia, a nawet bakterie i wirusy.

 

W razie jakichkolwiek pytań, pozostajemy do Państwa dyspozycji. Serdecznie zapraszamy!

kom. 602 107 837  tel. 33 819 28 64