Chemiczne czyszczenie instalacji

Instalacje wody powinny być okresowo czyszczone chemicznie . Ocenia się, że w celu zachowania ekonomicznej i sprawnej instalacji C.O. należy czyścić instalacje co 5 – 8 lat. Chemiczne czyszczenie polega na przepuszczeniu przez układ mieszaniny chemikaliów, które rozpuszczają zalegające osady. Mieszanina chemikaliów zawiera dodatkowo inhibitory korozji, co zmniejsza szybkość korozji oraz ogranicza odkładanie się osadu i przedłuża żywotność instalacji.

Każda instalacja jest inna. Dlatego też chemiczne czyszczenie instalacji powadzimy zróżnicowanymi metodami z zastosowaniem środków chemicznych najwyższej jakości. Oferujemy rozwiązania przygotowane specjalnie dla Państwa instalacji.

Czyszczenie chemiczne instalacji centralnego ogrzewania

Metoda czyszczenia  chemicznego polega na wtłoczeniu do instalacji  roztworu preparatu rozpuszczającego kamień wodny oraz produkty korozji i niektóre osady a następnie wywołaniu cyrkulacji przez określony czas(najczęściej 4-6 h).Cyrkulacja odbywa się w różnych kierunkach a czas płukania jest zależny zależy od składu zanieczyszczeń, grubości kamienia oraz warunków hydraulicznych instalacji. Stosowane przez nas środki po korekcie i  zbadaniu odczynu pH mogą być spuszczone do kanalizacji.

Przebieg realizacji czyszczenia chemicznego

1. Spuszczenie wody z instalacji.
2. Wpięcie do instalacji węży agregatu płuczącego.
3. Przygotowanie i wtłoczenie preparatu.
4.Właczeni  agregatu i płukanie.
5. Opróżnienie zładu wraz z neutralizacją i kontrolą do kanalizacji Klienta.
6. Wypłukanie instalacji wodą.
7. Demontaż agregatu oraz węży.
8. Napełnienie, odpowietrzenie, uruchomienie i kontrola  instalacji.
9.Zabezpieczenie instalacji przed poprzez dodanie odpowiedniego inhibitora korozji.

Chemiczne czyszczenie ciepłej wody użytkowej

Najczęstszym problemem spotykanym  w instalacjach ciepłej wody socjalnej jest zarastanie kamieniem i osadami  instalacji c.w.u. a w szczególnie instalacji  cyrkulacji.
Duża ilość osadów może doprowadzić do braku cyrkulacji w instalacji a co za tym idzie do znacznych  strat energii. Czyszczenie chemiczne instalacji c.w.u polega podobnie jak czyszczenie instalacji centralnego ogrzewania na wtłoczeniu do instalacji preparatu a następnie cyrkulacji  za pomocą agregatu. Ostatnim etapem czyszczenia jest zawsze dezynfekcji instalacji.

Płukanie hydro-pneumatyczne ( wodno –powietrzne)

W celu zmniejszenia ilość środków chemicznych oraz przyśpieszenia i polepszenia procesów czyszczenia chemicznego często stosujemy wstępne płukanie wodno-powietrzne instalacji. Pozwala to na usunięcie z niej szlamu, mułu oraz osadów miękkich i półtwardych oraz znaczną redukcję używanych środków chemicznych. Czyszczenie chemiczne poprzedzone płukaniem wodno-powietrznym jest najskuteczniejszym i najszybszym sposobem czyszczenia instalacji centralnego ogrzewania oraz wody ciepłej.

W razie jakichkolwiek pytań, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Serdecznie zapraszamy!

kom. 602 107 837
tel. 33 819 28 64