Dlaczego należy czyścić instalacje?
Instalacje wodne – bez względu na to, czy są w obiektach mieszkalnych, przemysłowych czy w obiektach użyteczności publicznej, narażone są na występowanie osadów i innego rodzaju zanieczyszczeń. Na skutek procesu eksploatacji, wewnętrzne ścianki instalacji pokrywają się biofilmem, czyli wyjątkowo trudną do usunięcia warstwą różnorakich pleśni, grzybów, bakterii i osadów nieorganicznych. Biofilm jest bardzo odporny na działania dezynfekcyjne i czyszczące, a tym samym stanowi realne niebezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników danej instalacji.
Poza tym niewłaściwa eksploatacja oraz nieskuteczne usuwanie biofilmu, bardzo szybko może doprowadzić do wystąpienia korozji. Gdy instalacja zostanie pokryta rdzą stanowiącą doskonałe podłoże dla mikroorganizmów (skupisko mikroflory oraz materii nieorganicznej), usunięcie skażenia może okazać się wręcz niemożliwe – jedynym rozwiązaniem będzie wtedy kosztowna wymiana. Aby do tego nie dopuścić, należy przeprowadzać regularne czyszczenie instalacji – bez względu na jej rodzaj. Takie działanie nie wymaga dużego nakładu pracy oraz jest o wiele tańsze.
Czyszczenie i dezynfekcja instalacji – nasza oferta
Usługi czyszczenia oraz dezynfekcji sieci wodociągowych i instalacji wody realizujemy z wykorzystaniem wysokiej jakości sprawdzonych środków chemicznych. Na stosowane przez nas preparaty składają się m.in. mieszaniny kwasów organicznych i nieorganicznych, utleniaczy, zasad i biocydów. Gdy zachodzi taka potrzeba, przeprowadzamy także tzw. płukanie hydropneumatyczne (wodno-powietrzne).
Na nasze usługi składa się:
- czyszczenie oraz dezynfekcja chemiczna każdego typu instalacji wody przeznaczonej do spożycia (pitnej), technologicznej (m.in. ciepłej i chłodniczej, procesowej),
- dezynfekcja tradycyjna (przy udziale podchlorynu sodu i dwutlenku chloru),
- dezynfekcja innowacyjna (z udziałem nadtlenku wodoru i kwasu nadoctowego),
- płukanie sieci oraz płukanie wodno-powietrzne,
- pobieranie i badanie wody,
- przeprowadzanie audytów higienicznych.
Poza tym realizujemy sprzedaż i montaż:
- systemów stałej dezynfekcji wody,
- zestawów dozujących,
- promienników UV.
Zalety naszej oferty:
- skuteczne oraz sprawne czyszczenie sieci,
- krótki czas realizacji,
- niski koszt,
- dezynfekcja niewpływająca na żywotność materiałów instalacyjnych,
- stosowanie atestowanych preparatów chemicznych,
- technologie bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego.
Stosowane przez nas metody dezynfekcji:
- dezynfekcja podchlorynem sodu – chlorowanie
Skuteczność tej metody uzależniona jest przede wszystkim od pH – im jest niższe, tym oddziaływanie podchlorynu daje lepsze rezultaty. Należy mieć na uwadze fakt, że niski odczyn pH ma duży wpływ na obniżanie odporności instalacji na korozję. Dlatego też – pomimo tego, że jest to jedna z najpopularniejszych metod – w wielu przypadkach zaleca się używanie innych, bardziej skutecznych oraz bezpiecznych sposobów. - dezynfekcja dwutlenkiem chloru
Selektywne właściwości utleniające dwutlenku węgla powodują, że nie dopuszcza on do transportu składników odżywczych poprzez ściany komórkowe, a tym samym powoduje, że komórki obumierają. Wspomniana selektywność umożliwia działanie w stężeniach niższych niż na przykład chlor bądź ozon, czego efektem jest niezbyt mocne oddziaływanie na elementy instalacji. Poza tym dezynfekcja dwutlenkiem chloru stanowi proces krótki oraz wyjątkowo skuteczny. - dezynfekcja nadtlenkiem wodoru i kwasem nadoctowym
Stosowanie nadtlenku wodoru oraz kwasu nadoctowego polega na tym, że składniki te rozpadają się w obecności substancji organicznych, a następnie wydzielają wolny tlen posiadający bardzo silne właściwości dezynfekcyjne. Metoda ta jest równie skuteczna na przetrwalnikowe formy mikroflory – zapewnia przez to długotrwały efekt. Tym, co wyróżnia ten sposób dezynfekcji, jest także to, że nie oddziałuje na materiały instalacyjne. Wykorzystanie nadtlenku wodoru oraz kwasu nadoctowego to gwarancja na szybkie oraz wydajne zdezynfekowanie sieci wodociągowej.
Czyszczenie instalacji wodnej – cena
Jeśli chodzi o płukanie instalacji c.o., cennik może kształtować się bardzo różnie. Wiele zależy m.in. od wykorzystanych przez firmę środków chemicznych oraz zakresu koniecznych prac. Na cenę czyszczenia instalacji wodnej składają się:
- specjalne preparaty (zwykle wykorzystuje się kilka butelek),
- środki do ochrony instalacji po przeprowadzonym płukaniu,
- godziny robocze pracowników firmy,
- wielkość instalacji.
Czyszczenie instalacji c.o. i jego ostateczna cena zależą także od stopnia rozbudowania konstrukcji, ponieważ każda pętla musi być płukana osobno. Nie bez znaczenia jest również stopień zanieczyszczenia i rodzaj osadów. Średnia cena rynkowa za oczyszczanie instalacji z uwzględnieniem tych czynników wynosi zwykle ponad 1000 zł.
Trudności w czyszczeniu instalacji wodnej
Komplikacje mogą się pojawić i w dużym stopniu wpłynąć na wycenę całej usługi płukania instalacji c.o. Jeśli nie będziemy mieli możliwości łatwego podłączenia się do instalacji, konieczne mogą okazać się drobne przeróbki w jej budowie. Zdarza się również, że w trakcie czyszczenia instalacji c.o. zachodzi kłopot z dostaniem się do niektórych jej elementów. Każdy dodatkowy zabieg ze stron naszych specjalistów może dodatkowo podnosić cenę całej usługi. Staramy się jednak dopasować zakres usług do potrzeb klienta i dobrać rozwiązanie optymalne również pod kątem niezbędnych kosztów.
Czyszczenie instalacji c.o. – dlaczego warto?
Dzięki chemicznemu czyszczeniu instalacji wodnej skutecznie można ją udrożnić i przywrócić jej pełną funkcjonalność. Choć cały proces może potrwać od kilku do kilkunastu dni (zależnie od zastosowanego preparatu), efekty na pewno będą satysfakcjonujące. Procedurę płukania instalacji realizujemy z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa. Wydajna instalacja c.o. to także oszczędności w twoim domowym budżecie jeśli chodzi o zużycie energii. Najważniejszą zaletą czyszczenia instalacji wodnej jest jednak poprawa jakości wody wykorzystywanej przez użytkowników. To jednoznaczne z poprawą jakości życia i lepszym samopoczuciem.