Uzdatnianie wody

Woda towarzyszy nam niemal wszędzie i jest wykorzystywana do wielu różnego rodzaju celów. Szeroki zakres zastosowań wiąże się z koniecznością stosowania zróżnicowanych technologii uzdatniania wody dopasowanych do ściśle określonych potrzeb odbiorców indywidualnych oraz instytucjonalnych i firmowych.

Uzdatnianie jest procesem, polegającym na poprawie jakości wody, w takim stopniu, aby mogła zostać użyta do konkretnych celów. Najczęściej proces ten wykorzystuje się do celów przemysłowych i komunalnych, jednak w rzeczywistości każde domowe gospodarstwo może w indywidualny i odpowiedni dla siebie sposób skorzystać z efektywności tego procesu.

By przeprowadzić uzdatnianie wody ze studni czy wodociągów, musimy wiedzieć, czym jest zanieczyszczona, a więc zbadać jej jakość. W tym celu przeprowadza się szczegółową analizę fizykochemiczną, której celem jest określenie takich parametrów, jak:

Inaczej usuwa się żelazo, kiedy w wodzie występuje wysoka utlenialność, a inaczej eliminuje się amoniak czy siarkowodór, gdy jest ona zasolona. By poznać jakość wody, najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie specjalistycznej analizy w akredytowanym laboratorium.

Najpopularniejsze metody uzdatniania wody

Uzdatnianie wody pitnej jest procesem, w trakcie którego za pomocą rozwiązań chemicznych, fizycznych bądź mechanicznych podnoszona jest jej jakość. Najpopularniejsze metody uzdatniania to:

  • odżelazianie i odmanganianie – polega na usunięciu z wody nadmiaru związków żelaza oraz manganu (woda przeznaczona do spożycia, w której występuje zbyt duża ilość tych substancji ma metaliczny posmak i nieprzyjemnie pachnie);
  • zmiękczanie – redukowanie związków i substancji powodujących, że woda staje się twarda (są to przede wszystkim związki wapnia i magnezu). Woda o wysokim stopniu twardości uszkadza urządzenia, których nie jesteśmy w stanie regularnie czyścić, zwłaszcza pralki, bojlery oraz zmywarki. Uszkodzenia generują dodatkowe koszty, dlatego w przypadku, gdy w naszym domu występuje twarda woda, warto rozważyć zakup odpowiedniego filtra do wody.
  • odwrócona osmoza – należy do procesów membranowych, umożliwiających oddzielenie zanieczyszczeń rozpuszczalnych i koloidalnych znajdujących się w wodzie. Podstawą tego procesu jest zjawisko osmozy polegające na transporcie rozpuszczalnika przez membranę półprzepuszczalną. Uzdatnianie pitnej wody w domu z zastosowaniem odwróconej osmozy jest bardzo skuteczną metodą poprawiania jej jakości. Pozwala na usunięcie z wody wszelkich drobnoustrojów i zanieczyszczeń chemicznych;
  • dezynfekcja – może być przeprowadzona chemicznie bądź przy użyciu promieniowania ultrafioletowego. Skażone biologicznie są najczęściej wody powierzchniowe oraz płytkie, dlatego tak ważne jest jej uzdatnianie gdy pochodzi ona ze studni. Celem dezynfekcji jest zniszczenie żywych oraz przetrwalnikowych form organizmów patogennych oraz przeciwdziałanie ich wtórnemu rozwojowi w sieci wodociągowej.

O wyborze technologii uzdatniania decyduje m.in. sam rodzaj wody poddawanej procesowi oczyszczania. Inaczej uzdatnia się wodę wodociągową, a inaczej tę pochodzącą ze studni kopanej czy głębinowej. Nie bez znaczenia jest także cel, w którym wykorzystywana będzie woda uzdatniona do picia. Inna metoda wskazana jest do wody dla gospodarstw domowych, a jeszcze inna do dla wody do wykorzystania w przemyśle czy chemicznym laboratorium.

Dopiero określenie najważniejszych czynników, a więc rodzaju wody oraz celu inwestycyjnego, decyduje o doborze konkretnych rozwiązań. Aby proces ten był w pełni optymalny z punktu widzenia inwestora, ważne jest przede wszystkim doświadczenie, fachowa wiedza oraz praktyka specjalistów przygotowujących projekty.

Kompleksowe usługi z zakresu uzdatniania wody przeznaczonej do spożycia (pitnej)

Minimalizacja kosztów, oszczędność czasu i pieniędzy, a przede wszystkich czysty zysk dla zdrowia? To wszystko możemy zapewnić Państwu w ramach naszych usług uzdatniania wody przeznaczonej do spożycia.

Zlecając uzdatnianie wody w domu naszej firmie, otrzymują Państwo w pełni kompleksową ofertę obejmującą m.in. badanie wody, czyszczenie studni, projektowanie, wykonawstwo, serwis instalacji i wiele innych. Profesjonalna obsługa, szybkie tempo pracy, urządzenia wysokiej jakości – to nasz standard!

Usługa uzdatniania wody obejmuje:

  • nieodpłatną wizytę wstępną w domu klienta,
  • pobór próbek wody do badań,
  • przeprowadzenia badania pobranej wody,
  • wybór, wycenę oraz sprzedaż właściwego zestawu stacji uzdatniania wody,
  • przeprowadzenie montażu oraz uruchomienie SUW,
  • przeprowadzanie serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego,
  • dostarczenie materiałów eksploatacyjnych.

Stosowane metody:

Uzdatnianie wody ze studni

Uzdatnianie wody do picia z własnej studni może okazać się dość wymagającym zadaniem, zwłaszcza że jakość takiej wody nie jest zwykle kontrolowana ze strony urzędu. Należy zadbać o nią na własną rękę. Przed rozpoczęciem użytkowania zastanej studni warto zlecić jej zbadanie naszym profesjonalistom. Podobna procedura może okazać się przydatna również, gdy:

  • studnia została zalana wodami opadowymi,
  • studnia została podtopiona,
  • w studni widoczne jest inne zabarwienie wody, jej mętność lub czuć nieprzyjemny zapach,
  • studnia przez dłuższy czas nie była używana.

Uzdatnianie wody ze studni głębinowej – weryfikacja jakości

Badanie wody realizuje się w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także w prywatnych laboratoriach. Należy samodzielnie dostarczyć próbkę wody ze studni do wybranego punktu, gdzie analizuje się wspomniane właściwości fizyko-chemiczne wody, przewodność elektryczną oraz jej utlenialność. Podczas analizy mogą pojawić się także obecnie w próbce bakterie zagrażające życiu człowieka. Należy pamiętać, że warunki panujące pod ziemią sprzyjają ich rozwojowi, szczególnie w okolicach pól uprawnych, na których stosuje się różnorakie nawozy. Największe zagrożenia w tym względzie to bakterie E.coli czy paciorkowce. W celu ich wyeliminowania stosuje się jednak odpowiednie uzdatniacze wody.

Uzdatnianie wody ze studni – co jest potrzebne?

W całym procesie stosuje się kilka rodzajów uzdatniaczy wody, które odpowiadają za wyeliminowanie z niej poszczególnych zagrożeń. W przypadku wspomnianych bakterii wykorzystuje się lampę UV niszczącą DNA takich mikroorganizmów. Zanieczyszczenia mechaniczne eliminuje się natomiast przy użyciu mechanicznych filtrów do oczyszczania wody. Znikają z niej wtedy wszelkie resztki roślin, rdza czy piasek.

Uzdatnianie wody do picia ze studni wiąże się także z koniecznością usunięcia z niej kamienia. Robi się to za pomocą specjalnych tabletek odkamieniających. Z kolei filtry węglowe dbają o organoleptyczne właściwości uzdatnianej wody.

Do procesu oczyszczania wykorzystuje się stację do uzdatniania wody ze studni. W naszej firmie korzystamy z bardzo skutecznych urządzeń nowych generacji, dzięki którym cała procedura przebiega sprawnie i przynosi oczekiwane efekty.

W razie jakichkolwiek pytań, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Serdecznie zapraszamy!

kom. 602 107 837
tel. 33 819 28 64