Dobór filtrów

Jak prawidłowo dokonać wyboru filtra do wody?

Filtry to urządzenia bardzo przydatne, a w wielu sytuacjach nawet niezbędne. Jednakże mnogość systemów przeznaczonych do domowego oczyszczania wody potrafi przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać właściwy filtr do wody i na co zwrócić szczególną uwagę przy jego zakupie?

Przy jego wyborze, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim dzienne i chwilowe zapotrzebowanie na oczyszczoną wodę. Jeśli jest ono stosunkowo niewielkie, wówczas można rozważyć zakup urządzenia podkranowego. W sytuacji, gdy jest on znacznie większe, wtedy najlepszą inwestycją będzie nabycie nieco bardziej rozbudowanego systemu. Filtry do wody przeznaczonej do spożycia dostępne na rynku charakteryzują się różną wydajnością, co przekłada się na wysokość kosztów związanych z zakupem i późniejszą eksploatacją.

Dobór filtra powinien być również uzależniony od jakości wody. To bardzo ważne, czy zamierzamy usunąć zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak piasek, muł, czy też związki organiczne, odpowiedzialne m.in. za nieprzyjemny zapach i smak wody przeznaczonej do spożycia. Być może przeszkadza nam rozpuszczone żelazo, odpowiedzialne za metaliczny posmak, a może naszym problemem jest wapń, powodujący osadzanie się kamienia w czajniku i innych urządzeniach.

Równie istotną kwestią, nad którą należy zastanowić się przy zakupie filtra jest fakt, czy urządzenie będzie stosowane do uzdatniania wody wodociągowej czy czerpanej z własnego ujęcia. W przypadku oczyszczania wody wodociągowej, można zdecydować się na wybór mniej zaawansowanego systemu. Jednak chcąc filtrować wodę ze studni, przed zakupem filtra najlepiej wykonać szczegółową analizę fizykochemiczną i bakteriologiczną wody. W takiej sytuacji najlepiej udać się do akredytowanego laboratorium.

Fizykochemiczne badanie wody powinno obejmować takie wskaźniki, jak:

  • mętność,
  • barwa,
  • zapach,
  • żelazo i mangan,
  • odczyn,
  • twardość,
  • utlenialność,
  • azotany i azotyny.
Z kolei analiza bakteriologiczna polega przede wszystkim na sprawdzeniu, czy nie występują w niej organizmy, których nawet nieduża ilość może doprowadzić do zatrucia (np. gram-ujemne pałeczki z rodzaju Salmonella czy prątki gruźlicy).

W razie jakichkolwiek pytań, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Serdecznie zapraszamy!

kom. 602 107 837
tel. 33 819 28 64

Want to receive the hottest news?
Subscribe us to keep up-to-date!