Budowa studni do podlewania ogrodu

Studnia do ogrodu do podlewania

Studnia głębinowa w ogrodzie jest sztucznym otworem wierconym, sięgającym do warstw wodonośnych pod ziemią. Umożliwia pobieranie wody, która może być wykorzystana do podlewania roślin. Jest to rozwiązanie oszczędne i przyjazne dla środowiska, eliminujące konieczność używania znacznych ilości wody z płatnej sieci wodociągowej. Pozwala zatem zaoszczędzić pieniądze, a użytkownikowi daje większą swobodę korzystania z własnej działki. 

Zalety własnej studni w ogrodzie 

Decyzja o budowie nowoczesnej studni w ogrodzie wymaga uwzględnienia, a przede wszystkim rozważenia różnych czynników. Zbiornik tego typu może być ekonomicznym rozwiązaniem, szczególnie przy dużym zużyciu wody (na przykład podczas podlewania ogrodu czy mycia samochodu).

Studnia na działce zapewnia dostęp do wód gruntowych, często wymagających oczyszczania i uzdatniania. Przed jej budową warto zatem zastanowić się, który typ wybrać – głębinową czy kopaną. Woda z każdej z nich różni się bowiem jakością. Studnie głębinowe do podlewania ogrodu, szczególnie te wiercone, zapewniają wodę zdatną do spożycia. Cechuje się ona niższą podatnością na zanieczyszczenia i wahania temperatury. To jednak niejedyne zalety tego rozwiązania. 

Studnia na działce pozwala także uzyskać niezależność od sieci wodociągowej, obniżyć koszty eksploatacji i czerpać zdrowszą, niechlorowaną i poddaną oczyszczaniu wodę. Zbiornik tego rodzaju jest szczególnie ceniony w okresie wzmożonego zapotrzebowania, zwłaszcza w lecie. 

Studnia na działce a oszczędność pieniędzy

Przy podlewaniu ogrodu czy myciu samochodu często zużywa się bardzo duże ilości wody. Ta czerpana z wodociągów jest coraz droższa, dlatego warto rozważyć uzyskanie własnego ujęcia. Inwestując raz, można w dłuższej perspektywie zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. 

Studnia na działce stanowi efektywny sposób doprowadzenia wody na budowę, a także do domu, co przekłada się na znaczne oszczędności. Co więcej, jeśli teren nie ma dostępu do sieci wodociągowej, budowa własnego ujęcia staje się wręcz koniecznością. Niemniej jednak coraz więcej osób decyduje się na studnię nawet wtedy, gdy korzystają ze wspólnej sieci. Dzieje się tak, ponieważ zapewnia ona często lepszą jakość wody i niezależność od zakładu wodociągowego. Długoterminowo prowadzi to do oszczędności, szczególnie jeśli woda jest wykorzystywana nie tylko w domu, ale również do innych celów, takich jak podlewanie ogrodu czy napełnienie basenu.

Przed rozpoczęciem budowy warto przeprowadzić badania hydrologiczne, aby określić warunki gruntowe i wybrać odpowiedni rodzaj taniej studni do podlewania ogrodu. Ważne jest także sprawdzenie możliwości budowy na danym terenie i uwzględnienie lokalnych przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Ekologiczny sposób nawadniania ogrodu 

W obliczu malejących zasobów wody pitnej na świecie coraz bardziej rozważane jest zastosowanie alternatywnych źródeł, takich jak deszczówka i woda ze studni do podlewania ogrodów. Wykorzystanie własnego ujęcia przynosi wiele korzyści zarówno dla ogrodu, jak i dla środowiska naturalnego. Woda gruntowa, będąca głównym źródłem studni, jest bezpłatna, ponieważ pochodzi z naturalnych zasobów. Eliminuje zatem potrzebę korzystania z wody z wodociągu. Przyczynia się też do zmniejszenia obciążenia miejskich systemów. 

Ponadto woda ze studni do podlewania ogrodu jest naturalna dla roślin, niechlorowana i dobrze przyswajalna, co sprzyja ich zdrowemu wzrostowi i rozwojowi. Takie działanie pozwala jednocześnie wyeliminować negatywny wpływ chemikaliów na środowisko. Woda ze studni na działce nie wymaga także procesu uzdatniania przed jej stosowaniem w ogrodzie. Redukuje to zużycie energii oraz substancji chemicznych wykorzystywanych w procesach oczyszczania.

Oprzyrządowanie studni do podlewania ogrodu

Wywiercenie otworu w ziemi na studnię do podlewania ogrodu to dopiero pierwszy etap budowy zbiornika. Dla efektywności własnego systemu nawadniania, kluczowy jest także wybór odpowiedniego oprzyrządowania. Jednym z najważniejszych elementów umożliwiających czerpanie wody jest pompa. Jaką wybrać, aby zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo?

Przed podjęciem tej decyzji warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, należy określić, jaka ilość wody będzie potrzebna do podlewania ogrodu. W zależności od tego, czy nawodnieniu ma podlegać niewielki obszar, czy też większa działka, wybór pompy powinien być dostosowany do wymaganej wydajności. Kolejnym aspektem jest sprawdzenie parametrów technicznych pompy, takich jak moc silnika oraz wydajność wody w litrach na minutę. Warto zatem upewnić się, że wybrana pompa będzie w stanie sprostać konkretnym potrzebom bez nadmiernego zużycia energii. W przypadku wątpliwości przy wyborze oprzyrządowania można skorzystać z pomocy specjalistów zajmujących się budową studni do podlewania ogrodu. Dzięki temu ujęcie będzie działało sprawnie, dostarczając wymaganą ilość wody na działkę. 

Studnia do podlewania ogrodu – jak zbudować ją zgodnie z przepisami?

Decydując się na budowę studni do podlewania ogrodu, warto pamiętać, że jest to proces, który podlega różnym regulacjom i wymaganiom. Ich przestrzeganie służy zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom oraz otoczeniu. Przepisy dotyczące lokalizacji studni na działce określają odległość, jaką należy zachować od:

  • granicy posesji, 
  • rowu przydrożnego, 
  • budynków inwentarskich,
  • przewodów kanalizacyjnych. 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2002 roku, oś studni w ogrodzie powinna znajdować się co najmniej 5 metrów od granicy działki.

W tym miejscu należy także podkreślić, że od tych wymagań, istnieją także pewne wyjątki. Studnia głębinowa do podlewania ogrodu może być bowiem wybudowana nawet w przypadku, gdy odległość od granicy działki jest mniejsza niż 5 metrów. Przepisy te są znacznie bardziej rygorystyczne w przypadku zbiorników, które mają dostarczać wodę pitną. Jednakże, bez względu na cel budowy studni, zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie osób i zwierząt.

Want to receive the hottest news?
Subscribe us to keep up-to-date!