Studnia głębinowa – czy warto i jaki to koszt?

ile kosztuje studnia?

Studnie głębinowe to nie tylko sposób na dostęp do czystej wody gruntowej, ale także gwarancja jej wyjątkowej jakości, smaku oraz oszczędności. Wyposażone w pompę technologiczne cuda zapewniają niezawodne dostawy wody, które przewyższają standardy wodociągowe. Czy warto w dzisiejszych czasach zdecydować się na kopanie studni? Ile kosztuje studnia głębinowa obecnie i dlaczego jest to opłacalne źródło wody użytkowej? Wyjaśniamy. 

Zalety własnej studni głębinowej 

Posiadanie własnego zbiornika z wodą użytkową to nie tylko wygoda. Gdy miejscowy zakład wodociągów i kanalizacji nie planuje rozbudowy sieci ani nie ma perspektyw dotyczących przyłączenia się do niej, inwestorzy prywatni muszą szukać alternatywnych rozwiązań. Dla niektórych właścicieli nieruchomości jedyną opcją jest zatem kopanie studni głębinowej. Koszt takiego działania jest dziś o wiele niższy niż jeszcze kilkanaście lat temu, a wśród korzyści, jakie przynosi, wymienia się przede wszystkim spore oszczędności. 

Kopanie studni głębinowej zapewnia niezależne źródło wody dla gospodarstwa domowego i eliminuje potrzebę korzystania z publicznego wodociągu. Decydując się na jej budowę, można stworzyć w pełni autonomiczny zbiornik, który nie będzie zależny od zewnętrznych dostaw. Istotnym aspektem podczas kopania studni jest pozyskanie wody zdatnej do spożycia, co wymaga właściwej budowy i eksploatacji. W tym zakresie warto zdać się na pomoc doświadczonych fachowców. 

Korzyści ekologiczne i finansowe 

Studnia głębinowa to przede wszystkim darmowy dostęp do wody pitnej, która często ma znacznie lepszą jakość niż ta czerpana z wodociągów. Woda pozyskiwana z głębokich warstw ziemi poprzez studnie głębinowe jest zazwyczaj pozbawiona zanieczyszczeń, co eliminuje potrzebę stosowania chemicznych procesów uzdatniania. 

Wśród korzyści ekologicznych wymienia się przede wszystkim:

 • mniejsze zużycie wody z sieci publicznej, co przyczynia się do oszczędności zasobów,
 • redukcję emisji dwutlenku węgla, która jest związana z transportem wody rurami,
 • zmniejszenie zużycia energii związanego z oczyszczaniem i dostarczaniem wody do domów przez systemy miejskie.

W porównaniu do wody z sieci wodociągowej ta ze studni może być ponadto uznawana za smaczniejszą, a także może zawierać mikroelementy niezbędne dla zdrowia człowieka. 

Ile kosztuje wykopanie studni? Kalkulacja kosztów 

Głębokość odwiertu stanowi kluczowy czynnik wpływający na koszt studni głębinowej. Ustala się go na podstawie położenia warstw wodonośnych i ich miąższości. Jej ostateczna cena obejmuje ponadto koszt prac i materiałów (na przykład izolacyjnych). To, ile kosztuje wykopanie studni głębinowej, często uzależnione jest także od zakresu prowadzonych prac.

Cena za studnię głębinową wynosi obecnie około 150 a 300 złotych za metr bieżący. Oznacza to, że za wykopanie zbiornika o głębokości 25 m 2 trzeba zapłacić mniej więcej 3750-7500 zł. Do ceny usługi należy doliczyć także koszt materiałów, w tym rur, pompy oraz filtrów. Wydajne pompy kosztują obecnie między 450 a 600 zł, rury zaś mniej więcej 70 zł za metr bieżący. Jeśli w grę wchodzi wykopanie studni głębszej niż 30 m, dodatkowo trzeba będzie zapłacić za pozwolenie wodnoprawne. Jest to około 5-7 tys. zł. 

Ile kosztuje wykopanie studni głębinowej?

Prywatna studnia głębinowa może realnie pomóc zmniejszyć rachunki za wodę pitną w dłuższej perspektywie. Koszt studni głębinowej może się różnić w zależności od:

 • lokalizacji geograficznej, 
 • głębokości wiercenia, 
 • rodzaju gruntu,
 • przeznaczenia zbiornika,
 • poziomu zanieczyszczenia wód gruntowych itp. 

Orientacyjnie, całościowa cena studni głębinowej może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Samo jej wykopanie kosztuje od 150 do 300 zł za metr bieżący. Decydując się na ten krok, należy mieć na uwadze również ceny materiałów. Za metr rur z polietylenu trzeba zapłacić około 70 zł, za pompę zaś średnio 450-600 zł. Aby uzyskać szczegółową wycenę, warto jednak zasięgnąć porad specjalistów w tej dziedzinie, aby uzyskać dokładne informacje dotyczące kosztów wywiercenia studni.

Jak długo trwa wiercenie studni? Cena usługi 

Zazwyczaj oczekiwanie na rozpoczęcie prac związanych z wierceniem studni głębinowej trwa 7-21 dni. Powinno je poprzedzać nie tylko przygotowanie terenu pod budowę zbiornika, ale także uzyskanie pełnej dokumentacji i pozwoleń. Samo wiercenie otworu pod studnię głębinową zajmuje do 3 dni.

Prace z tym związane zwykle obejmują: 

 • wykonanie odwiertu, 
 • wprowadzenie do niego atestowanej rury studziennej filtrem szczelinowym, 
 • obsypkę żwirową, 
 • oczyszczenie otworu, 
 • uruchomienie studni z odpompowaniem wody. 

Dodatkowe usługi, takie jak dokumentacja geologiczna, montaż pompy głębinowej, zabezpieczenie otworu, przyłącze do budynku oraz instalacja wewnętrzna pozwalają inwestorowi zyskać pewność, że woda, z której w przyszłości będzie korzystał, jest wolna od zanieczyszczeń i szkodliwych substancji. Ceny każdej z nich zaczynają się od kilkuset złotych, dlatego warto mieć je na uwadze, przygotowując kalkulację kosztów wiercenia studni.

Jakie formalności należy załatwić przed kopaniem studni? 

Przed kopaniem studni głębinowej należy załatwić kilka spraw urzędowych. W przypadku niektórych zbiorników może być wymagane uzyskanie decyzji administracyjnej, zwanej pozwoleniem wodnoprawnym. Jest to dokument niezbędny szczególnie przy chęci korzystania z wód powierzchniowych i podziemnych oraz przy budowie urządzeń wodnych, takich jak właśnie studnie głębinowe.

Następnie należy przygotować operat wodnoprawny zawierający opis planowanej inwestycji. Wymagane jest także uzyskanie wypisu i wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o Warunkach Zabudowy, aby potwierdzić zgodność z przepisami dotyczącymi lokalizacji studni. Konieczne jest ponadto przedstawienie wypisu z rejestru gruntów oraz ewentualnie dokumentacji hydrogeologicznej, jeśli jest to wymagane przez właściwe organy. 

Jeśli właściciel działki nie ma możliwości podpięcia jej do sieci miejskiej lub chce zaoszczędzić na dostawach wody, warto rozważyć budowę własnej studni. Ta jednorazowa inwestycja może bowiem zwrócić się już w ciągu kilku miesięcy. 

Want to receive the hottest news?
Subscribe us to keep up-to-date!