Studnie głębinowe są wykorzystywane coraz rzadziej. Ich właściciele, decydując się na podpięcie do wodociągu, zazwyczaj zaniedbują przydomowe zbiorniki. Wysoką jakość wody można jednak osiągnąć, podejmując się czyszczenia studni głębinowej. Współczesne systemy filtracyjne pomagają nie tylko przywrócić wodę do użytku, ale także uzyskać jej odpowiedni smak, zapach i kolor. Co wsypać na dno studni, aby móc z niej znów korzystać bez obaw? Przeczytaj.
Dlaczego warto zadbać o odpowiednią dezynfekcję studni głębinowej?
Regularne czyszczenie studni jest niezbędne, zwłaszcza wtedy, gdy przez dłuższy czas była ona nieużywana. Działanie to pozwala zapobiegać gromadzeniu się osadów oraz innych zanieczyszczeń, które mogą powodować zatory. Ponadto oczyszczanie studni daje pewność, że woda czerpana z takiego zbiornika pozostaje bezpieczna do spożycia przez ludzi oraz zwierzęta.
Gromadząca się na ściankach i dnie materia organiczna często ulega rozkładowi. W procesie tym zostają uwolnione szkodliwe bakterie, które zanieczyszczają źródło oraz stanowią zagrożenie dla zdrowia użytkowników. Ponadto czyszczenie studni głębinowej pomaga usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogą być wprowadzone, na przykład przez spływ powierzchniowy. Odpowiednia dezynfekcja studni głębinowej daje pewność, że źródło wody zachowuje swoją integralność strukturalną i funkcjonalność na przestrzeni czasu.
Środki do odkażania wody ze studni głębinowej
Wielu właścicieli przydomowych zbiorników zadaje sobie pytanie – jak oczyścić wodę w studni, aby przywrócić ją do użytku? Warto w tym miejscu podkreślić, że działanie to powinno być podejmowane zarówno w przypadku nowych, jak i istniejących już zbiorników. W skutecznym oczyszczaniu wody ze studni przydatne okazują się być przede wszystkim środki, takie jak:
- podchloryn sodu,
- monochloraminy,
- wapno chlorowane.
Oczyszczanie wody ze studni nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Aby móc właściwie dobrać substancje aktywne oraz ich proporcje, należy przede wszystkim przeprowadzić badanie wody. Dzięki uzyskaniu poziomu mętności, barwy, zapachu, odczynu pH czy zawartości niektórych pierwiastków, będzie można ustalić technikę odkażania. Na tym etapie ustala się także czy woda jest zanieczyszczona i w jakim stopniu. To, jak oczyścić wodę ze studni głębinowej, w dużej mierze będzie zależeć również od jej późniejszego przeznaczenia.
Co wsypać na dno studni, aby uzdatnić wodę?
Proces oczyszczania wody ze studni głębinowej wymaga podjęcia pewnych standardowych i niestandardowych działań. Do tych pierwszych należą, tak jak już wspomniano, badania laboratoryjne. To właśnie na ich podstawie ustala się etapy oraz zakres prac. Kolejnym krokiem w przywracaniu przydatności wody do spożycia jest oczyszczenie dna zbiornika. Jak zrobić to skutecznie?
Przede wszystkim należy usunąć brudną, zanieczyszczoną wodę, a następnie na spód studni wsypać czysty piasek lub żwir. Na tym etapie warto zadbać także o uzupełnienie ubytków betonu, a także dezynfekcję przyrządów do czerpania wody. Po ponownym wypełnieniu się zbiornika do stałego poziomu należy przeprowadzić dezynfekcję studni, wsypując odpowiednio dobrane substancje aktywne, na przykład:
- chlor,
- nadtlenek wodoru (inaczej perhydrol),
- ozon,
- promieniowanie UV-C.
Wybrany środek powinien przywrócić właściwą woń, kolor i smak wody w przeciągu 24 godzin. Gdy ta straci zapach chloru, warto ponownie oddać próbkę do badania, aby upewnić się, że woda jest gotowa do spożycia.
W czym pomaga dezynfekcja studni?
Chlorowanie studni głębinowej oraz jej dezynfekcja to kluczowe kroki w utrzymaniu czystej, zdatnej do spożycia i użytku wody. Cały proces warto rozpocząć od mechanicznego usuwania zanieczyszczeń, a następnie zastosowania środków chemicznych, takich jak chlor lub jego pochodne. Substancje te eliminują szkodliwe bakterie, przywracając zbiornikowi jego funkcjonalność.
Nawet jeśli woda na pierwszy rzut oka wydaje się czysta, zaleca się regularne, dokładne odkażanie studni głębinowej. Pierwszym etapem tego procesu jest mechaniczne czyszczenie, które pozwala przygotować zbiornik do ponownego użytku. Takie działania pomaga pozbyć się zanieczyszczeń stałych oraz substancji nierozpuszczalnych, które mogłyby powodować awarie instalacji podczas przepływu.
Dbanie o prawidłowe parametry wody to złożony proces. Aby przebiegł jak najbardziej pomyślnie, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów zajmujących się czyszczeniem studni głębinowych.
Czy samo chlorowanie studni głębinowej wystarczy?
Jak można wywnioskować z powyższych informacji, chlorowanie studni głębinowej może być skuteczną metodą dezynfekcji wody, ale nie zawsze wystarcza samo w sobie. Ważne jest, aby również regularnie przeprowadzać kontrolę jakości oraz, w razie potrzeby, stosować dodatkowe metody czyszczenia studni. Dzięki temu można uzyskać bezpieczną i czystą wodę pitną. Chlorowanie powinno poprzedzać zatem przede wszystkim oczyszczanie mechaniczne i dobór odpowiednich środków odkażających.