Jak ustawić twardość wody w zmiękczaczu?

jaka twardość wody

Twarda woda zawiera wysokie stężenia minerałów, głównie węglanów wapnia i magnezu. Mogą one osadzać się na różnych powierzchniach, tworząc kamień lub osady, które mogą prowadzić do uszkodzeń urządzeń gospodarstwa domowego. Dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich systemów odsalania lub zmiękczaczy wody, aby zminimalizować te szkodliwe efekty. Jaka powinna być twardość wody w domu? Podpowiadamy.

Zalety stosowania zmiękczaczy wody

Systemy zmiękczania wody to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane przez tych, którzy cenią sobie zdrowie, komfort oraz dbają o ekologię. Są to urządzenia, które usuwają związki mineralne odpowiedzialne za twardość wody w domu, poprawiając tym samym jej walory smakowe oraz zapobiegając osadzaniu się kamienia w urządzeniach gospodarstwa domowego. 

Korzystanie z wody o lepszych parametrach nie tylko eliminuje konieczność zakupu tej w butelkach, ale również przyczynia się do oszczędności pieniędzy. Miększa woda pozwala wydłużyć żywotność urządzeń i zmniejszyć koszty ich naprawy. Dodatkowo łatwiejsze utrzymanie czystości w domu oraz poprawa działania detergentów są dodatkowymi korzyściami płynącymi z zastosowania systemu zmiękczającego. 

W Polsce wodę określa się jako twardą lub średnio twardą. Wartość ta zależy od wysycenia składnikami mineralnymi, a także od rodzaju warstwy wodonośnej. Na szczęście, można się przed tym chronić, instalując w domu zmiękczacz wody. Ustawienie jego parametrów we właściwy sposób to prosta droga do sukcesu. Jaką twardość wody ustawić, aby cieszyć się brakiem osadów i sprawniejszym sprzętem? Podpowiadamy. 

Jaka powinna być twardość wody w domu?

Wiele osób zastanawia się, jaka powinna być twardość wody w domu. Wartość tę da się obecnie sprawdzić za pomocą skali stopniowych, w tym:

  • niemieckiej, 
  • francuskiej, 
  • angielskiej, 
  • amerykańskiej, 
  • mval na litr, 
  • milimol na litr,
  •  miligram na litr.

W tym zakresie można posiłkować się pomocą lokalnego laboratorium. Badanie trwa zazwyczaj kilka dni, a próbkę należy dostarczyć w czystej butelce. Otrzymane wyniki można interpretować następująco:

  • twardość poniżej 5,6 oznacza, że woda jest bardzo miękka,
  • między 5,6 a 11,2 wskazuje na wodę miękką,
  • między 11,2 a 19,6 oznacza wodę średnio-twardą,
  • 19,6-30,8 wskazuje na wodę twardą
  • powyżej 30,8 oznacza, że mamy do czynienia z bardzo twardą wodą.

W utrzymaniu odpowiedniego poziomu twardości pomagają różnego rodzaju zmiękczacze wody. Jak ustawić takie urządzenie, aby działało wydajnie i przynosiło oczekiwane rezultaty? Wiele zależy tak naprawdę od wybranego rodzaju zmiękczacza.

Samodzielne ustawienie zmiękczacza wody 

Zmiękczacze wody są niezwykle przydatne, zwłaszcza dla utrzymania sprzętów AGD w dobrej kondycji. Obsługa tych urządzeń jest stosunkowo prosta i wymaga jedynie podstawowej wiedzy i umiejętności. 

Jak ustawić zmiękczacz wody? Warto zacząć od wyboru miejsca jego instalacji. Najlepiej, aby miało ono dostęp zarówno do sieci wodno-kanalizacyjnej, jak i źródła prądu. Następnie warto zapewnić sobie swobodny dostęp do systemu. Jego montaż powinien odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Typowe ustawienia obejmują twardość wody oraz wielkość zasobnika soli. Można je dostosować do osobistych potrzeb. 

Następnie należy dodać odpowiednią ilość soli. W tym przypadku także należy sugerować się zaleceniami producenta. Ważne jest, aby sole uzupełniać regularnie w zależności od zużycia i poziomu twardości wody. Ostatni krok to testowanie. Po instalacji i ustawieniu parametrów zmiękczacza trzeba upewnić się, że urządzenie działa poprawnie.

Ustawienie zmiękczacza wody nie wymaga zatem zaawansowanej wiedzy technicznej. Jego parametry zależą tak naprawdę od indywidualnych preferencji i lokalnych warunków wodnych. Zazwyczaj urządzenia te zapewniają możliwość regulacji twardości wody od bardzo miękkiej do umiarkowanie twardej. 

Jaką twardość wody ustawić na zmiękczaczu?

Obecnie jednym z najchętniej wybieranych urządzeń jest zmiękczacz wody Viessmann. Jak ustawić go, aby osiągnąć odpowiedni poziom twardości wody w domu? Przede wszystkim przed montażem konieczny będzie zakup:

  • filtra wstępnego mechanicznego, 
  • rurek przyłączeniowych, 
  • kolanek, 
  • soli w tabletkach potrzebnej do zasypania stacji.

Jaką twardość wody ustawić na zmiękczaczu tego producenta? Zaleca się, aby twardość wody po uzdatnieniu mieściła się w zakresie od 3 do 6 stopni niemieckich. W przypadku instalacji miedzianych wartość ta może wynosić od 4 do 8 stopni niemieckich. Istnieją różne metody oceny jakości wody, takie jak testery paskowe lub dokładniejsze testery kropelkowe. Alternatywnie można również dostarczyć próbkę wody do lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu dokładniejszej analizy.

Warto pamiętać, że zmiękczacze Viessmann są przeznaczone do uzdatniania wody pochodzącej wyłącznie z sieci wodociągowej. Nie zaleca się ich stosowania do zmiękczania wody, której źródłem jest własne, przydomowe ujęcie. Pierwszego uruchomienia takiej stacji powinien dokonać instalator Viessmann posiadający ważne uprawnienia. Taką chęć należy wyrazić, dzwoniąc na infolinię lub kontaktując się z partnerem biznesowym producenta. 

Want to receive the hottest news?
Subscribe us to keep up-to-date!