W jakiej kolejności montować filtry do wody?

jak montować filtr do wody?

Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów filtrów, z których każdy jest odpowiedzialny za inny etap oczyszczania wody. Aby działały skutecznie, należy zamontować je we właściwej kolejności. Montaż i wymiana filtrów w mniejszych systemach, jak podzlewozmywakowe czy działające na zasadzie odwróconej osmozy, nie są zwykle skomplikowane. Kluczowe jest jednak przestrzeganie kilku podstawowych zasad przy doborze filtrów oraz ich instalacji.

Jakie znaczenie ma kolejność filtrów do wody? 

Dostęp do czystej wody w codziennym życiu to podstawa dla zachowania zdrowia i funkcjonowania organizmu. Używamy jej również do wielu innych celów, takich jak utrzymanie higieny, przygotowywanie posiłków czy sprzątanie. Ponadto woda odgrywa kluczową rolę w różnych procesach produkcyjnych. Dlatego tak istotne jest utrzymanie jej wysokiej jakości, a technologiczny postęp umożliwia nam skuteczne oczyszczanie jej przy użyciu wysokiej klasy urządzeń filtracyjnych.

Na rynku obecnie można znaleźć różne rodzaje filtrów do wody. Kolejność ich montażu zależy w dużej mierze od wybranego typu i ma ogromne znaczenie. 

W przypadku profesjonalnych systemów oczyszczania każdy etap procesu wykorzystuje różne filtry, które należy odpowiednio ustawić, aby zapewnić maksymalną wydajność. Nieprawidłowe ustawienie może prowadzić do nieskutecznego oczyszczania wody ze szkodliwych substancji oraz mikroelementów. Kolejność filtrów do wody zależy głównie od ich funkcji (odżelaziające, zmiękczające, węglowe itp.). Wielu użytkowników może mieć trudności z wyborem i poprawną instalacją filtrów, dlatego ważne jest zbieranie informacji oraz dokładne planowanie montażu.

Jak zamontować filtr do wody w domu?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zamontować filtr do wody. Aby to zrobić samodzielnie, warto przede wszystkim poznać jej etapy oczyszczania. Otóż w pierwszym kroku procesu uzdatniania, istotne jest, aby przepływająca przez instalację woda przechodziła przez filtr mechaniczny, który zatrzymuje zanieczyszczenia stałe, takie jak piasek, muł czy rdza. Filtr ten stanowi zatem podstawę procesu oczyszczania, usuwając te największe zanieczyszczenia w początkowej fazie. Jest to kluczowy krok, który nie tylko oczyszcza wodę, ale także chroni kolejne urządzenia, takie jak zmiękczacze czy filtry multifunkcyjne przed uszkodzeniem. 

Następnie, do instalacji włącza się zmiękczacze wody, które redukują ilość jonów wapnia i magnezu, a także urządzenia usuwające nadmiar żelaza i manganu. Po tych etapach montuje się filtry węglowe, które poprawiają smak i zapach wody, usuwając chlor oraz redukując substancje organiczne i inne zanieczyszczenia. 

Kolejnym krokiem jest włączenie filtrów antybakteryjnych, które eliminują ryzyko rozwoju mikroorganizmów, np. za pomocą bakteriobójczych lamp UV. Na samym końcu można zastosować filtry mineralizujące, które wzbogacają przefiltrowaną wodę w cenne minerały oraz podnoszą jej pH. Ta ostatnia faza nie ma na celu zatrzymywania zanieczyszczeń, lecz poprawę jakości wody poprzez dodanie minerałów, dlatego jest montowana jako ostatnia.

Kolejność filtrów w odwróconej osmozie

Jednym ze skutecznych sposobów, które wykorzystuje się obecnie w oczyszczaniu wody, jest odwrócona osmoza. Należy zaznaczyć, że proces ten jest powszechnie uznawany za jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji wody, doskonale nadającą się do zastosowania w warunkach domowych. Aby technika ta przynosiła oczekiwane efekty, należy zastosować właściwą kolejność filtrów. W odwróconej osmozie każdy krok filtracji jest odzwierciedlony w nazewnictwie standardowych urządzeń. 

Mówiąc najprościej, odwrócona osmoza polega na przechodzeniu wody przez membranę, która zatrzymuje szkodliwe substancje, pozostawiając jedynie czystą wodę. Dzięki tak szerokiemu wyborowi filtrów każdy może dostosować proces oczyszczania wody do własnych potrzeb i oczekiwań. Metoda ta składa się z kilku etapów, za które odpowiadają następujące przyrządy:

  • sedymentacyjny filtr wstępny,
  • filtr węglowy,
  • filtr odwróconej osmozy,
  • węglowy filtr końcowy.

Zachowanie powyższej kolejności filtrów w odwróconej osmozie, pozwoli uzyskać wymagane parametry wody.

Filtr sznurkowy i węglowy – który pierwszy?

Filtracja sznurkowa i węglowa są często używane jako etapy przygotowawcze przed odwróconą osmozą. Pierwsza z nich usuwa duże cząstki oraz zanieczyszczenia, druga natomiast eliminuje zanieczyszczenia chemiczne i przykre zapachy. Można zatem wywnioskować, że jako pierwszy w kolejności powinien zostać zamontowany filtr sznurkowy, który pozwoli pozbyć się najtrudniejszych zanieczyszczeń. 

Kolejnym etapem filtracji jest odwrócona osmoza właściwa, która usuwa mniejsze zanieczyszczenia, takie jak sole mineralne i związki chemiczne. Pozostawia wodę oczyszczoną oraz gotową do spożycia. Stosując się do powyższych zasad, można uzyskać wysoką jakość wody we własnym domu. 

Want to receive the hottest news?
Subscribe us to keep up-to-date!